Автор Тема: Промяна на адресна регистрация  (Прочетена 12144 пъти)

OwnerBG

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 109
    • Профил
    • Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“
Кой си, къде си
Промяната на настоящ и постоянен адрес става в общините

Силвия Радославова

Глаголът живея има две значения – съществувам и обитавам. Разликата между тях е чужда на българското законодателство, което не приема, че първото е възможно без второто. Адресната регистрация е необходима, за да си изкараш лични документи, да упражниш правото си на глас, дори да получиш социални помощи и обезщетения за безработица. Сега истинският адрес е актуален покрай хилядите изтичащи паспорти и лични карти.

Адресната регистрация освен необходима е и задължителна според българското законодателство, а при промяна на адреса това трябва да се обяви в общината в 30-дневен срок. Глобите за нарушение са от 20 лв. до 200 лв. Никой обаче не следи това и кампанията обикновено се случва покрай ваденето на нови документи. Като в момента.

Как 

Промяната на настоящия и постоянния адрес се извършва от служители на ЕСГРАОН (Единна система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението) на общините и кметствата. На територията на град София това става според района. Ако например лицето живее в кв. "Манастирски ливади", трябва да подаде заявление в службата на община Витоша.

На интернет страниците на някои райони в София са качени образци на заявленията за промяна на постоянен адрес, както и необходимите документи, които трябва да бъдат представени. Най-често тава са лична карта, заявление и бележка за платена такса. Образци на заявленията могат да се купят на място в общините.

На някои места заради кметски заповеди се изискват и нотариални актове за собственост. В други обаче представянето е задължително, затова е добре предварително по телефон да проверите или да носите копие от документа със себе си.

Кметовете на райони издават заповеди за реда, по който се променя адресната регистрация. Сроковете са кратки, най-често това става веднага, след представяне на документите на гишето, макар и някои районни кметове да са заложили по-дълги срокове - от 3 до 7 дни след подаването на заявлението. Таксата за издаване на удостоверяване за промяна на постоянен адрес е 2.50 лв. Промяната се прави лично и на място, но в случай  че е невъзможно, може да се упълномощи нотариално друго лице.

Има разлика между заявяване на постоянен и настоящ адрес. Вторият е този, на който лицата се регистрират само като временно пребиваващи. При това положение в някои райони, за да се впише адресът, е необходимо съгласието на собственика на имота. То се дава чрез декларация. Най-често в тази ситуация са хората, които живеят под наем. Настоящият адрес се заявява чрез адресна карта, образци от която има в общинските служби.
Информацията от ЕСГРАОН се подава всекидневно към МВР. Въпреки това при ваденето на документи за самоличност от районните полицейски управления искат преснимано копие на жълтата бланка за промяна на адреса.

Изключения са...

Според Закона за гражданската регистрация на един адрес не могат да бъдат регистриран такъв брой лица, който надвишава три пъти броя на лицата, които обичайно могат да населяват едно жилище. Образно казано, в един двустаен апартамент не могат да бъдат регистрирани 20 души. А това се случва често в последните години. От район "Люлин" обясняват, че ги заливат с жалби на собственици, които получават чужда кореспонденция или посещения от кредитори в търсене на длъжници. За да се избегнат такъв вид изненади, при заявяване на постоянен адрес или промяната му хората могат да декларират изрично, че забраняват вписване на други лица на адреса без съгласието им.

Собствениците на мезонети и ателиета също могат да се сблъскат с неприятна изненада. Без точно обяснение в някои общини в столицата им се отказва вписване на адрес. След дълго чакане и много въпроси обитателите на такива имоти ще разберат, че причината не е специална разпоредба. Просто софтуеърът на общините е стар и има само апартаменти, а ателиета и мезонети не съществуват.

Друга особеност е, че при вписването на новородени деца, ако родителите са регистрирани на различни постоянни адреси, трябва да изберат на кой да впишат детето си. Ако адресите им са настоящи, се вписва този на майката.

Българите, които живеят в чужбина, заявят български постоянен или настоящ адрес в консулските служби на съответната държава. А тези, които не могат да посочат постоянен адрес в България, но са нейни граждани, се вписват служебно в регистрите в район "Средец" на град София.

http://www.capital.bg/biznes/moiat_kapital/2010/05/28/908112_koi_si_kude_si/
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
http://www.sobstvenik.com/
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/