Автор Тема: Указ № 115 от 01.04.1954 г. за насърчаване и подпомагане на кооперативното и инд  (Прочетена 3327 пъти)

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 265
    • Профил
    • Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“
Указ № 115 от 01.04.1954 г. за насърчаване и подпомагане на кооперативното и индивидуалното жилищно строителство
|
Държавен вестник брой: 26
Година: 1973
Орган на издаване:
Дата на обнародване:
30 Мар 1973
1. (Ал. 1, изм. - Изв., бр. 71 от 1957 г., бр. 81 от 1960 г.) За насърчаване и подпомагане на кооперативното и индивидуално (групово или единично) жилищно строителство изпълнителните комитети при народните съвети могат да отстъпват безсрочно, възмездно или безвъзмездно, правото да се построи сграда върху урегулирана държавна земя, предоставена на народните съвети. Построените жилищни сгради върху отстъпените по предходната алинея държавни земи стават собственост на строителите. Последните придобиват право на ползване върху отстъпената им държавна земя.
2.
(Ал. 1, изм. и доп. - Изв., бр. 66 от 1959 г.) Жилищните сгради и помещения, започнати или довършени след влизането в сила на настоящия указ, се освобождават от действието на Закона за наемите, включително и относно допустимите за обитаване площи. В случаите, когато тези жилищни сгради и помещения се отдават под наем, максималният размер на наема се определя съгласно Закона за наемите.
(Ал. 2, нова - Изв., бр. 55 от 1954 г.) От действието на закона за наемите се освобождават и жилищните сгради и помещения, построени с жилищни спестовни заеми от Българската инвестиционна банка след 1 януари 1948 г. Лицата, които при влизане на настоящата наредба в сила са наематели на такива сгради и помещения, могат да бъдат извадени от тях само след като им бъде предоставено друго жилище, съобразно с досегашното по размери, наем и занятие. Предоставяне на друго жилище не се изисква, ако се касае до опразване, което Законът за наемите допуска без спазване на това условие.
(Ал. 3, нова - Изв., бр. 31 от 1957 г., доп., бр. 66 от 1959 г.) Не се освобождават от действието на Закона за наемите, жилищата посочени в алинеи I и II, чиито собственици живеят в друго жилище с нормиран наем в същото населено място. Не се освобождават от действието на Закона за наемите и жилищата, посочени в алинеи I и II, чиито собственици не са жители на населеното място, в което се намира жилището, освен ако жилището е предназначено за здравни и курортни нужди на собственика и се намира в курортно място.
(Ал. 4, нова - Изв., бр. 46 от 1957 г.) От действието на закона за наемите се освобождават и жилищата, продадени от народните съвети по реда на Наредбата за продажба на жилища от Държавния жилищен фонд, предоставен на народните съвети, издадена въз основа на т. 4 от постановлението на Министерския съвет от 23 януари 1957 г. за насърчаване и подпомагане на кооперативното, груповото и индивидуалното жилищно строителство.
(Ал. 5, нова - Изв., бр. 46 от 1957 г.) Когато купеното жилище се ползува изцяло или от части от наематели, освобождаването от действието на Закона за наемите започва от деня на опразването на жилището изцяло или в съответната част.
(Ал. 6, нова - ДВ, бр. 93 от 1961 г., доп., ДВ, бр. 23 от 1967 г.) Законът за наемите не се прилага по отношение на сгради, построени или завършени в курортните места и във вилните зони на населените места след 6 април 1954 г.
3. (Ал. 1, изм. - Изв, бр. 66 от 1959 г.) Жилищните кооперации и техните членове, както и индивидуалните (групови или единични) жилищни сгради се освобождават от всякакви такси, мита и др. по издаване на документи и скици, даване на строителни линии и разрешителни за строеж, одобряване на планове, вписване и заличаване на ипотеки и др., предвидени в Закона за местните данъци и такси и Закона за държавните такси, както и от данък-сгради за срок от 5 години след окончателното им завършване. От същите данъци и такси се освобождават и жилищните сгради, построени с жилищни спестовни заеми от Българската инвестиционна банка след 1 януари 1948 г.
(Ал. 3, отм., нова - Изв., бр. 66 от 1959 г.) Не се събират държавни и местни такси във връзка и при издаването: на нотариални актове за прехвърляне правото на собственост и за учредяване правото на строеж върху недвижими имоти - застроени и незастроени, на които ще се извърши ново индивидуално, групово или кооперативно жилищно строителство, на нотариални актове за собственост на жилища в построени от жилищно-строителни кооперации сгради при разделянето им и на нотариални актове за продажба на построени за тази цел жилища от народните съвети.
(Ал. 4, нова - Изв., бр. 66 от 1959 г.) Когато прехвърлянето на собствеността или учредяването на правото на строеж е станало преди строежът да е започнал, сградата трябва да бъде построена в 2-годишен срок от деня на нотариалния акт. В противен случай несъбраните такси се събират по реда на Наредбата за събиране на данъците и таксите въз основа на заповед на началника на отдел "Финанси, пенсии и обществено осигуряване" при окръжния народен съвет от лицата, които съгласно договора ги дължат. Изпълнението за събиране на тези такси може да бъде насочено и върху прехвърления за строеж имот.
(Ал. 5, нова - Изв., бр. 66 от 1959 г.) Таксите, събрани до влизането в сила на настоящото изменение и допълнение на указа, не се връщат, а несъбраните не се събират.
(Ал. 6, нова - Изв., бр. 51 от 1960 г.) Не се събират такси по чл. 41 от Закона за местните данъци и такси при продажба на жилища от народните съвети по реда на Наредбата за продажба на жилища от държавния жилищен фонд, предоставени на народните съвети. За заварените случаи при влизане в сила на настоящото допълнение на указа се прилагат разпоредбите на предходната алинея.
4. Облекченията по настоящия указ се отнасят и за жилищата, строени по реда на 218-то постановление на Министерския съвет и ЦК на БКП от 2 март 1951 г. за преустройството на банковата система.
5. (Нов - Изв., бр. 31 от 1957 г.)
(Ал. 1, доп. - Изв., бр. 66 от 1959 г., изм., бр. 93 от 1961 г.) По реда на Закона за собствеността могат да бъдат отчуждавани за народните съвети полски имоти, които по градоустройствените и регулационните планове на населените места, в сила след 18 април 1948 г., се включват в строителната част с оглед върху тях възмездно да се отстъпва правото на строеж за индивидуално жилищно строителство по реда на чл. 1. Такова отчуждаване може да се извършва само след като на собствениците се оставят достатъчно имоти за техните и на членовете на семействата им жилищни, стопански и здравни нужди или ако за същите нужди им бъде отстъпена равностойна държавна земя в района на същия народен съвет.
(Ал. 3, нова - Изв., бр. 81 от 1960 г., изм., ДВ, бр. 23 от 1967 г.) По реда и условията на предходните алинеи могат да бъдат отчуждавани за нуждите на народните съвети и имоти на частни лица във вилните строителни зони с оглед върху тях възмездно да се отстъпва право на строеж за почивни станции, детски лагери и други от този род, както и право на строеж за вили на нуждаещи се граждани. По горния ред могат да се отчуждават и парцели на ТКЗС, включени със съгласие на министъра на земеделието в регулационните планове на вилните зони и курортните части на населените места. Такива отчуждавания могат да се извършват, доколкото парцелите не са необходими за отстъпване право на строеж на членове на ТКЗС. Отчуждените парцели се оценяват както имотите във вилни зони, продавани от ТКЗС чрез народния съвет.
(Ал. 4, предишна ал. 3 - Изв., бр. 81 от 1960 г., изм., бр. 93 от 1961 г.) Отчуждените имоти се оценяват съгласно одобрена от Министерския съвет тарифа.
Чл. 5а. (Нов - Изв., бр. 93 от 1961 г.) От урегулирани и неурегулирани незастроени имоти на частни лица и обществени организации в селата могат да се образуват парцели, които да се отчуждават в полза на държавата. При нужда в парцелите могат да се включват и части от улици, площади и други държавни имоти. Парцелите се образуват с решение на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет, съответно на градския народен съвет, при който е създаден съвет по планово изграждане на населените места, и се отчуждават по реда на Закона за собствеността. При отчуждаване по ал. I на собственика трябва да бъдат оставени достатъчно имоти за задоволяване на неговите и на членовете на семейството му жилищни, стопански и здравни нужди. Собствениците на отчуждените имоти се обезщетяват в брой по оценка съгласно утвърдена от Министерския съвет тарифа. Върху парцелите, придобити съгласно ал. I, се отстъпва право на строеж на индивидуално (единично или групово) или кооперативно жилищно строителство съгласно чл. 1 от този указ.
Чл. 5б. (Нов - ДВ, бр. 25 от 1963 г., изм., ДВ, бр. 23 от 1967 г.) Недвижимите имоти се отчуждават по реда и при условията на чл. 5 и 5а с решение на изпълнителния комитет на окръжния народен съвет по предложение на изпълнителния комитет на съответния общински народен съвет, а за София - с решение на изпълнителния комитет на районния народен съвет, одобрено от председателя на изпълнителния комитет на Софийския градски народен съвет.
6. (Нов - Изв., бр. 31 от 1957 г., изм., бр. 66 от 1959 г.) Върху отчуждените по реда на Закона за планово изграждане на населените места незастроени парцели за групово жилищно строителство с решение на изпълнителния комитет на народния съвет, одобрено от изпълнителният комитет на окръжния народен съвет, може да се отстъпва възмездно по реда на чл. 1 правото на строеж по изключение за индивидуално жилищно строителство, когато парцелите са в строителна зона, определена за малоетажно застрояване, и при условие, че на собствениците са оставени достатъчно имоти за техните и на членовете на семействата им жилищни, стопански и здравни нужди.
7. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1967 г.) По реда на чл. 55а от Закона за планово изграждане на населените места могат да се отчуждават в градовете идеални части от парцели и от общите части на жилищни сгради в тях, собственост на частни лица и на обществени организации, с оглед правото на надстрояване и пристрояване на сградата да бъде отстъпено на нуждаещи се лица, жители на града, при спазване на действащите регулационни и застроителни планове. При прилагане на ал. I могат да бъдат отчуждавани и реални части от зимнични помещения за създаване на зимници за жилищата в надстроените и пристроените части на сградата, както и реални части от нежилищна площ за изграждане на шахта и съоръжения за асансьор. Такива отчуждавания могат да се извършват при условие, че в двегодишния срок от писмената покана, отправена от председателя на изпълнителния комитет на съответния народен съвет по реда на Гражданския процесуален кодекс, собственикът не осигури необходимите средства за надстрояването или пристрояването на сградата за свои и на членовете на семейството си жилищни и професионални нужди и не започне строежа или в същия срок не прехвърли съответното право на друго нуждаещо се лице при спазване на Закона за реда за прехвърляне вещни права върху някои недвижими имоти и чл. 9 от този указ. При уважителни причини председателят на изпълнителния комитет на съответния народен съвет може да продължи срока с още една година. Отчуждените части от парцелите и от сградите се оценяват съгласно Тарифата за цените на недвижимите имоти, отчуждени за държавна и обществена нужда или отредени за мероприятия по планово изграждане на населените места. Оценките се определят и правоимащите се обезщетяват съгласно Правилника за приложение на Закона за планово изграждане на населените места. Правото за надстрояване и пристрояване се отстъпва с решение на изпълнителния комитет на градския народен съвет, а за София - с решение на изпълнителния комитет на районния народен съвет.
8. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1967 г.) Председателят на изпълнителния комитет на градския народен съвет, а за София - председателя на изпълнителния комитет на районния народен съвет, възлага надстрояването и пристрояването по ал. I на предходния член на организация от обществения сектор - строителна организация, трудово-производителна кооперация, промкомбинат, трудовокооперативно земеделско стопанство и др. - по избор и със средства на лицето, получило правото на строеж, като се допуска това лице да влага и свои материали и труд. Преди приемането на надстроените и пристроените жилища народният съвет със средства на лицето, получило правото на строеж, отстранява всички повреди, причинени на имота във връзка със строителството. В отделни случаи, когато собственикът на имота не възразява, председателят на изпълнителния комитет на градския народен съвет, а за София - председателят на изпълнителния комитет на районния народен съвет, може да разрешава надстрояването и пристрояването на сградата да се извърши по стопански начин въз основа на проект със сметна документация, изработен от проектантска организация или правоимащо лице и одобрен от ръководителя на техническата служба при съответния народен съвет. Лицето, получило правото на строеж, трябва да докаже, че е осигурило средствата, необходими за строежа, съгласно сметната документация. Строителните работи се изпълняват под ръководството на лице с техническа правоспособност и под непосредствения контрол на техническата служба при народния съвет в срок, определен от нея. При уважителни причини председателят на изпълнителния комитет на съответния народен съвет може да продължи този срок. Преди приемането на надстроените или пристроените жилища лицето, получило правото на строеж, е длъжно да отстрани всички повреди, причинени на имота във връзка със строителството. При неспазване на срока за изпълнение на строителството по предходната алинея правото на строеж се отнема от органа, който го е отстъпил. Народният съвет довършва строителството и продава построените жилища на нуждаещи се граждани. Лицата, участвали в недовършения строеж, се обезщетяват от народния съвет съобразно с имуществения им принос, определен според действителната стойност на наличните работи по реда на Правилника за приложение на Закона за планово изграждане на населените места. Надстроените и пристроените жилища се приемат от комисия при народния съвет с участие и на представител на държавния технически контрол. Решението на комисията се одобрява от председателя на изпълнителния комитет на съответния народен съвет. Забранява се новопостроените жилища да се обитават и използват преди приемането им по този ред.
9. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1967 г., отм., бр. 26 от 1973 г.).
10. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1967 г.) При надстрояване и пристрояване на сгради под режима на етажна собственост, както и при разделяне и преустройство на жилища и други обекти в такива сгради в съответствие със строителните правила и норми и другите действащи разпоредби, могат да се правят, съгласно утвърдения проект, изменения в общите части, включително и свързване на вътрешните инсталации с общата мрежа, без за това да е необходимо съгласието на останалите съсобственици. В този случай ползуващият се съсобственик е длъжен да заплати на правоимащите действителната стойност на съответните общи части от сградата и общите мрежи и да отстрани всички повреди, причинени на имота във връзка със строителните работи.
11. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1967 г.) По решение на общото събрание на собствениците в етажна собственост, взето с мнозинство от две трети от всички членове, собственикът на отделни помещения може, съобразно с утвърденият проект, да извършва преустройство на тези помещения в жилища, ателиета или други обекти, включително необходимото за преустройството им надстрояване и пристрояване. При съсобственост само от двама души мнозинството се образува съобразно с размера на притежаваните дялове. При равни дялове или когато преустройството се иска от лице с по-малка част, въпросът се решава по реда на чл.32 от Закона за собствеността. За тези преустройства се прилага и ал. II на предходния член.
12. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1967 г.) За обектите, изградени по реда на чл. 10 и 11, се определят дялове от общите части, съответстващи на тяхната стойност. Ползуващите се съсобственици заплащат на останалите съсобственици увеличения размер на своите дялове. Промените в дяловете се вписват в нотариалните книги безплатно въз основа на нотариално заверено заявление на съсобствениците. Споровете между съсобствениците по тези въпроси се решават по съдебен ред.
13. (Нов - ДВ, бр. 23 от 1967 г.) Министърът на архитектурата и благоустройството упражнява контрол за правилността и законността на решенията и другите актове на органите на народните съвети по прилагане на този указ съгласно чл.66в от Закона за планово изграждане на населените места.
14. (Нов - Изв., бр. 31 от 1957 г., предишен чл. 7, ДВ, бр. 23 от 1967 г. ) Правото на строеж върху парцели, отчуждени по реда на членове 5 и 6, се отстъпва на частни лица по цени, по които тези парцели са оценени при отчуждаването им.
15. (Предишен текст на чл. 5, изм. - Изв., бр. 31 от 1957 г., бр. 66 от 1959 г., предишен чл. 8, ДВ, бр. 23 от 1967 г.)
(Ал. 1, изм. - ДВ, бр. 93 от 1961 г.) Член 1 се прилага във всички населени места. Член 5 се прилага в градовете. Отчуждаване съгласно чл. 5, ал. III може да се извършва и в селата. Член втори се прилага в населените места, в които се прилага Закона за наемите. Заварените наематели, настанени по реда на Закона за наемите в жилищни сгради и помещения, които ще се освободят от действието на Закона за наемите от датата на влизане на тази разпоредба в сила, могат да бъдат извадени по реда и условията, предвидени в предходната разпоредба на чл. 2, ал. II.
(Ал. 3, изм. - Изв., бр. 93 от 1961 г.) Член 3 се прилага в населените места, определени от Министерския съвет. Член 6 се прилага във всички населени места. Изпълнението на настоящия указ се възлага на министъра на комуналното стопанство и благоустройството.
Да си собственик не е само притежаване, а грижа и мъка.
http://www.sobstvenik.com/
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/