Автор Тема: Крайградска къща или апартамент в центъра  (Прочетена 12089 пъти)

vfrz

  • Гост
От доста време насам имам желанието и обсъждаме варианта да се преместим от апартамента в центъра в някоя крайградска къщичка. Пояснявам, че става дума за Варна и крайградската къща в мечтите ни е в радиус от около 10 км от града. Въпросите ми са най-общо 2 :
1. В дългосрочна перспектива коя инвестиция е по-изгодна - къщата или апартамента, без значение дали цените ще падат, вдигат или ще стоят същите? Апартаментчето е нелошо, стара тухла, а евентуалната къщата трябва да е с целогодишен достъп (доколкото това е възможно във форсмажорни обстоятелства, каквито имахме тази зима, например)
2. Дали е възможно с/у парите, които могат да се вземат от апартамент в центъра, да се купи сносна крайградска къща на сносно местенце?
За второто мисля да се допитам също и до един мой познат брокер, но все пак да поставя въпроса и тук.
Благодаря предварително за отговорите.


jores

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #1 -: 15 Май, 2010, 21:00:20 »
За Варна незнам в Сф може, разбира се важно е какво влагаш под "сносна".

vfrz

  • Гост
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #2 -: 15 Май, 2010, 21:13:53 »
Горе-долу същата жилищна площ, без излишен лукс и с мъничко дворче.

Дидо

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #3 -: 15 Май, 2010, 21:19:51 »
Ще следя темата с интерес - имам същия спор с жената.

Тя иска апартамент в централната част на София - Оборище, Яворов и т.н., а аз искам да избягам от отровите и лудницата.

Ако не ме лъже паметта, една опитна мишка умира след 38 часа, прекарани на Орлов Мост....

gogolcho

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #4 -: 15 Май, 2010, 21:25:05 »
- Крайградска къща или апартамент в центъра?
Дедо поп:
- И в курорт, чадо, и в курорт *beer* *drink1* *drink11*

Майтапа настрана. Къщата си изисква повече разходи, отнема повече време, за да стигнеш до града и да се върнеш, но пък живееш на по-спокойно и по-чисто място. Не знам кое е по-изгодно като инвестиция, но пък поне мои наблюдения (може да не съм прав) крайградски имот отнема по-продължително време за продажба, за да му вземеш прилична цена.

Дидо

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #5 -: 15 Май, 2010, 21:31:18 »
Мой колега си построи къща в Требич.

Когато му ходим на гости, жената все е кисела, защото ми усеща настроението и доволната физиономия от барбекюто на двора.

Киселото й става все по- задълбочено, когато отчита факта, че до центъра сме за 15 мин. - говоря за почивен ден.

А колегата се е заклел че ще си направи сепуку с нокторезачка, ако попадне пак в лапите на Топлофикация.

Странно, но там вечер се чуват щурци, а не спиртосани тийнейджъри от Борисовата градина.

vfrz

  • Гост
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #6 -: 15 Май, 2010, 22:01:03 »
Прав си - единствената автомобилна алтернатива на Аспаруховия мост е фериботът на Белослав :) Аз си мисля, че този проблем може лесно да се оправи с 1-2 фериботчета по канала. Не знам дали нямат нещо такова предвид при новия ОУП. Някъде бях чел, че концепцията била за разширение на града на юг. Крайезерните вилни зани ми допадат лично на мен - Звездица, Вилната зона до Константиново. Не е топ-локация, но е близко до центъра на града и не е излишно скъпо там...както е примерно в 98% от Траката, 100% от Евсиноград и т.н. Ти го каза по-горе. Морската манорама също ми е детска мечта, но там парите скачат неимоверно и няма как да се класирам :(
Вариантът 'зимата в града, а лятото - в къща' е най-добър. Няма как да остане апартаментът, а да вземем къща допълнително, макар че при всички положения ше си останем с имот в центъра, но ако заживеем тям, ще е малко тесничко.
Друг важен момент са децата (ако не ме лъже паметта, този проблем стои и пред теб :)) - ходенето на училище и въобще социалния им живот ще бъдат повлияни, но аз все пак мисля, че от здравословна гледна точка за тях е по-добре да живеят извън града.
А този твой приятел с басейна и къщата ... направо е невероятна историята  :o Но въпреки това остава проблемът, че едно 5-10 апартамента съседи имат възможността да го 'киризят', докато се плацика във водата. БТВ, колко квадрата му е парцелът на този човек и с какви размери е басенът, че направо недоумявам  :o

Ще следя темата с интерес - имам същия спор с жената.

Тоя спор с жената ми е познат доста :) Явно жените като цяло не ги влече 'селският живот' :)
« Последна редакция: 15 Май, 2010, 22:13:38 от vfrz »

Negramoten

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #7 -: 16 Май, 2010, 03:34:27 »
И двете си имат плюсове и минуси. Като цяло, кой каквото няма - това иска. Селяните си мечтаят за апартамент в града, а гражданите за къща на село.

Къщата на село:
+Двор (барбекю, детски кът, басейн, сауна - не са никак евтини, особено поддръжката на басейна);
+Чист въздух;
+Тишина;
+Няма ги алергиите от мръсотията;
+Нямаш проблеми с паркирането;
-По-скъпа и времеотнемаща поддръжка;
-Транспортни разходи и пълна зависимост от автомобила (такситата не ходят по селата);
-Липсват читави детски градини, училища, магазини, аптеки и др.;
-Напрежението е 170 волта и като спре тока може и седмица да го няма;
-По-трудно опазване от набези;
-Евтиното отопление изисква да се носят дърва;
-Всекидневното извънградско шофиране на семейството, носи известен риск.

Апартамент:
+Удобен транспорт и магазини;
+Детски градини и училища;
+Почти не мислиш за поддръжка;
+Бързо отстраняване на всякакви аварии;
+Достатачна е една кола, а дори може и без автомобил.
-Мръсно и шумно;
-Ако нямаш гараж, паркирането не е приятно;

Цената е много интересна. Защото ако живееш в къща, то парите, които ще даваш за колите и подръжката на къщата, можеш да даваш за наем на апартамент. Или излиза, че къщата е много по-скъпа. Понеже нестига, че купуваш парцел, и се занимаваш да строиш, а накрая плащаш и "наем" :)

Като цяло моето мнение е, че ако човек може да си позволи да поддържа къща и най-важното - има желание за това, то той трябва да се съобрази с момента. А именно детето му да е от 3 до 10 годишно или от 18 нагоре. Когато е от 3 до 10 сутрин се кара на детска градина/начално училище със занималня и вечер се взима. За 8-те години от 10 до 18 трябва да се живее в апартамент и след това може пак на село, а ако детето не се е отделило, то вече може да му се купи кола.

Възможно е да се намери някаква златна среда, като къщата е в някой квартал на големия град с удобен градски транспорт и маршрутки, а не на село, но там местните много се оядоха понеже продадоха нивите на високи цени и доста време ще могат да чакат. А да не говорим, че продават на някакви черни пътища, където за теб и колата е по-добре и по-бързо да караш още 20 км по асвалт, отколкото 1 км по безпътя. Този вариант беше удачен до 2005-та, защото тогава апартаментите се бяха балонизирали (тепърва новото строителство увеличаваше предлагането), а парцелите в такива квартали бяха по 10-20 евро/кв. а след това литнаха до 200.

Друг важен фактор за цените на парцелите е доколо ще паднат цените на апартаментите. Голяма част от купувачите на парцели от преди 2-4 години купуваха, защото вместо да дадат 150 000 евро за апартамент, предпочетоха да купят парцел за 40 000 и да построят 150 квадрата къща за още 45 000. А да не говорим за по-големите фамилни къщо от по 300-400 кв. Продават 2 апартамента и с парите строят жилище за 4 семейства. Но когато апартаментите се доближат до себестойността си (която е по-ниска от себестойността на къща поради мащаба), то никой няма да има сметка да строи. За това и когато апартаментите бяха по $10 000, парцелите в Елин Пелин бяха по $1000/броя и пак нямаше кой да ги купи.

vfrz

  • Гост
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #8 -: 16 Май, 2010, 09:26:39 »
Къщата на село:
+Двор (барбекю, детски кът, басейн, сауна - не са никак евтини, особено поддръжката на басейна);
+Чист въздух;
+Тишина;
+Няма ги алергиите от мръсотията;
+Нямаш проблеми с паркирането;
-По-скъпа и времеотнемаща поддръжка;
-Транспортни разходи и пълна зависимост от автомобила (такситата не ходят по селата);
-Липсват читави детски градини, училища, магазини, аптеки и др.;
-Напрежението е 170 волта и като спре тока може и седмица да го няма;
-По-трудно опазване от набези;
-Евтиното отопление изисква да се носят дърва;
-Всекидневното извънградско шофиране на семейството, носи известен риск.

Съгласен съм със така синтезираната информация, със забележката, че басейнът и сауната са скъпи, но дето се вика, 'бабите ни само в басейни и сауни са киснали' :) Не са задължителен атрибут, поне за мен не са. Тук си имаме и море...все още, за щастие :)
А реално всичките минуси могат да се обобщят зад липсата на адекватна инфраструктура. Една от основните разлики м/у Варна и София е, че тук т.нар. 'идеален център' се разминава диагонално с геометричния такъв заради географските особености. Отделно самият град е доста по-малък - засичал съм в най-тежкия възможен трафик - в късен следобед на августовски ден - преходът от северния вход на града до западния такъв (най-дългия възможен маршрут) ми отне 40 мин с кола, минавайки през центъра на града.

Апартамент:
+Удобен транспорт и магазини;
+Детски градини и училища;
+Почти не мислиш за поддръжка;
+Бързо отстраняване на всякакви аварии;
+Достатачна е една кола, а дори може и без автомобил.
-Мръсно и шумно;
-Ако нямаш гараж, паркирането не е приятно;

Тук бих добавил и още един минус - факта, че се налага да се съжителства с други в съсобственост.

Цената е много интересна. Защото ако живееш в къща, то парите, които ще даваш за колите и подръжката на къщата, можеш да даваш за наем на апартамент. Или излиза, че къщата е много по-скъпа. Понеже не стига, че купуваш парцел, и се занимаваш да строиш, а накрая плащаш и "наем" :)

Че е по-скъпо да се живее в къща е безспорен факт. Изхождаме от презумпцията, че това е във възможностите на семейството. Иначе няма дилема просто.

Възможно е да се намери някаква златна среда, като къщата е в някой квартал на големия град с удобен градски транспорт и маршрутки, а не на село, но там местните много се оядоха понеже продадоха нивите на високи цени и доста време ще могат да чакат. А да не говорим, че продават на някакви черни пътища, където за теб и колата е по-добре и по-бързо да караш още 20 км по асвалт, отколкото 1 км по безпътя. Този вариант беше удачен до 2005-та, защото тогава апартаментите се бяха балонизирали (тепърва новото строителство увеличаваше предлагането), а парцелите в такива квартали бяха по 10-20 евро/кв. а след това литнаха до 200.

Друг важен фактор за цените на парцелите е доколо ще паднат цените на апартаментите. Голяма част от купувачите на парцели от преди 2-4 години купуваха, защото вместо да дадат 150 000 евро за апартамент, предпочетоха да купят парцел за 40 000 и да построят 150 квадрата къща за още 45 000. А да не говорим за по-големите фамилни къщо от по 300-400 кв. Продават 2 апартамента и с парите строят жилище за 4 семейства. Но когато апартаментите се доближат до себестойността си (която е по-ниска от себестойността на къща поради мащаба), то никой няма да има сметка да строи. За това и когато апартаментите бяха по $10 000, парцелите в Елин Пелин бяха по $1000/броя и пак нямаше кой да ги купи.

Надеждата е, че с рецесията в жилищното строителтво цените ще се понормализират. Съгласно устройствените планове, на чудесен парцел за еднофамилна къща можеш да натикаш 4-5 етажа бетон, във вид на кооперация. Еми много ясно, че във втория случай можеш да искаш по-висока цена, щом търсенето го позволява. Сега би трябвало да са се саморегулирали тези аномалии.

Реално аз бих направил рокадата на момента, но децата ми са на 2 и 5 съответно и това ме кара да разглеждам варианта от всички възможно аспекти. :)
« Последна редакция: 16 Май, 2010, 09:30:58 от vfrz »

Negramoten

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #9 -: 16 Май, 2010, 11:46:09 »
Отделно самият град е доста по-малък - засичал съм в най-тежкия възможен трафик - в късен следобед на августовски ден - преходът от северния вход на града до западния такъв (най-дългия възможен маршрут) ми отне 40 мин с кола, минавайки през центъра на града.
Да, апартамента във Варна има и още един плюс - можеш да се движиш пеша, поради по-малките разстояня.
Че е по-скъпо да се живее в къща е безспорен факт. Изхождаме от презумпцията, че това е във възможностите на семейството. Иначе няма дилема просто.
Тук точно това е разколничето. Да си прецениш дали плюсовете на селото си заслужават минусите и "наема". Голяма част от минусите отпадат, ако имаш възможност за шофьор на децата. Позитивното в цялата работа е, че щом можеш да си плащаш за живота в къща, то когато (ако) ти се наложи да живееш в града, то няма да усетиш плащането на наема, а само неудобството от местенето.
Реално аз бих направил рокадата на момента, но децата ми са на 2 и 5 съответно и това ме кара да разглеждам варианта от всички възможно аспекти. :)
След около 5 години, ще ти се наложи да се върнете в апартамент за около 12 години, докато и двете деца, да са ти живи и здрави, завършат гимназия. Друг вариант е, след училище да стоят при някоя баба (ако има пенсионирана такава в града) и след работа да си ги прибирате, тъкмо и ще им готви и на обед. Ако в тази възраст ги държите на село, то освен проблеми с транспорта, ще има и проблеми със средата.
Разбира се, ако не си много консервативен, след тези 5 години, можеш да направиш и обратната рокада, а тъкмо и разходите ти по къщата няма да ги има и ще можеш да даваш повече пари за частни уроци. А после, като се отделят децата купуваш отново селска къща.

Ако има някакъв по-нормален транспорт до селото, то наема/рокадата, може да е само докато децата могат да пътуват безопасно и сами, но така си остава проблема със средата.

Друг вариант е, ако твоите или на жена ти родителите мислят по сходен начин, то след 5 години да си смените местата. За тях транспорта няма да е толкова скъп, а и за подръжката ше имат време,  а и вие ще им гостувате или оставяте децата за празниците :) Но този вариант е много сложен!

vfrz

  • Гост
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #10 -: 16 Май, 2010, 18:53:00 »
Да, апартамента във Варна има и още един плюс - можеш да се движиш пеша, поради по-малките разстояния.

Така е. Аз в момента спокойно мога да мина и без колата, карам я предимно съботно-неделно, но я държа по навик по-скоро, а и за да водим тук-таме хлапетата. От друга страна, по-малките разстояния предполагат, че по-бързо се стига до града като цяло.

Тук точно това е разколничето. Да си прецениш дали плюсовете на селото си заслужават минусите и "наема". Голяма част от минусите отпадат, ако имаш възможност за шофьор на децата. Позитивното в цялата работа е, че щом можеш да си плащаш за живота в къща, то когато (ако) ти се наложи да живееш в града, то няма да усетиш плащането на наема, а само неудобството от местенето.

Възможностите ни не са неограничени. Иначе досега да сме се преместили отдавна, без много да му мисля и без да продавам апартамента. Хубаво е да има шофьор за децата, но тогава ще вземе да се окаже, че трябва и охрана и т.н. :)

След около 5 години, ще ти се наложи да се върнете в апартамент за около 12 години, докато и двете деца, да са ти живи и здрави, завършат гимназия. Друг вариант е, след училище да стоят при някоя баба (ако има пенсионирана такава в града) и след работа да си ги прибирате, тъкмо и ще им готви и на обед. Ако в тази възраст ги държите на село, то освен проблеми с транспорта, ще има и проблеми със средата.
Разбира се, ако не си много консервативен, след тези 5 години, можеш да направиш и обратната рокада, а тъкмо и разходите ти по къщата няма да ги има и ще можеш да даваш повече пари за частни уроци. А после, като се отделят децата купуваш отново селска къща.
Ако има някакъв по-нормален транспорт до селото, то наема/рокадата, може да е само докато децата могат да пътуват безопасно и сами, но така си остава проблема със средата.
Друг вариант е, ако твоите или на жена ти родителите мислят по сходен начин, то след 5 години да си смените местата. За тях транспорта няма да е толкова скъп, а и за подръжката ше имат време,  а и вие ще им гостувате или оставяте децата за празниците :) Но този вариант е много сложен!

Ясно е, че бабите също са немаловажна част от цялата схема. тях ги имаме като едно на ум :)
Благодаря ти за съветите и идеите. Има много резон в тях и ще ги взема предвид. тея дни мисля да говоря в брокера, да видим той какво ще ме посъветва, че така сметката е малко без кръчмар за момента :)

Negramoten

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #11 -: 16 Май, 2010, 19:59:47 »
Няма защо да ми благодариш, просто и аз съм го мислил и то неведнъж. Но по-добри съвети ще получиш от някой вече направил промяната и живеещ около Варна.

Гледам, че след няколко дни ще има търг за парцел в Каменар, може да отидеш, за да си свериш часовника за цените:
http://targ.bg/%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%B3/10960/

vfrz

  • Гост
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #12 -: 16 Май, 2010, 21:05:25 »
Мерси за линка. Едва ли ще има време да прескоча във вторник, но и Каменар в по-голямата си част е яко населен с индианци и далеч не е престижна локация.
Имам познати, които преди няколко години направиха тази стъпка - продадоха си апартамента и живея на вилата си, докато си построят къща на парцел около Галата. Доколкото разбрах от тях, това шофиране тежи доста, а жената като цяло разполага с времето си и сякаш тя поема по-голямата част от 'транспортирането'. Но наскоро си говорихме как с кеф си пиели кафето в градината сутрин. Аз веднага се сетих как аз го пия сгушен на тераската с изглед към отсрешната къща (добре, че поне наскоро я постегнаха и боядисаха :)).
Трябва да проведа един по-задълбочен разговор с тях, като се базирам на точките, които изброи по-горе

uravnovesen

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
    • Произведено в България
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #13 -: 16 Май, 2010, 21:06:05 »
Здравейте градски! *drink5*
За Каменар не знам дали би било подходящо за "сверяването на часовника" ?!?!?!?!?!?!? Там лично на мен и пари да ми дават не бих се преместил. Не съм расист с изключение към ци....ите, а там те са в такова изобилие и как са пропищели всички околни населени места, не е истина! Иначе доста от + и - сте ги споделили. За мен извода съм си го направил още преди 12 години и е, че докато има деца до завършване на средното образование е по-удобно да си в града, а след това може да се мисли и за изнасяне в крайградска къща. За съжаление докато комуникациите са ни на това дередже, не виждам друг поносим и удобен вариант. ::)
Да подкрепим фирмите работещи в България! Да се борим с контрабандата чрез протекционизъм!

Potential_Buyer

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Re: Крайградска къща или апартамент в центъра
« Отговор #14 -: 17 Май, 2010, 15:44:32 »
vfrz, ние също (младо семейство сме без деца все още) се позамислихме за парцелче и къщичка. По-скоро аз се отказах от идеята (жената както винаги :) ) по няколко причини:
- лоша инфраструктура и отдалеченост: много по-трудно мобилен си. Като започнем с излизането с приятели по заведения и т.н. После като се появят децата, наистина трябва някой да изпълнява функцията на "семейния шьофьор". Да не говорим, че зимата не се почистват улиците на Траката, Евскиноград и т.н. Такситата също зимата може да ти откажат да дойдат. Трябва да си предвидиш джип и пак не е гаранция. Едни наши познати бяха почти блокирани: паркират си колата долу до магистралата Зл. Пясъци - Варна и пеша нагоре, докато се приберат в къщи. Ами ако си с малки деца през зимата в снега?
Други наши познати с къща над езиковите гимназии си купиха малко багерче, за да си почистват снега :) сами от улицата, когато понатрупа, че и там не се почиства.
- по-скъпа поддръжка. Трябва да отчетеш факта, че зимата тази къща трябва да бъде отоплявана изцяло, независимо, че примерно няма да ползваш 2-рия етаж по простата причина, че тръбите могат да замръзват зимата (от хора, които са си патили го зная).
- по-трудоемка поддръжка от страна на жената. Едно е да се гришиш (да поддържаш) 80-100 кв.м. апартамент, друго е да поддържаш 160-200 кв. къща + двор + стълбище и да отделяш от времето си едно 1 час за път до работа.

Та ние ако ще търсим парцелче, ще е за лятна вила. И едно мое наблюдение (лично мнение разбира се): цените на парцелите са най-ниски в периодите Декември, Януари, Февруари, Март (т.е. зимните периоди). Ние ако ще купуваме, ще е тогава. Поне ще можеш на 100% да оцениш зимната достъпност до парцела. Според мен може и по чисто психологически причини се получава така. Пак казвам - лично наблюдение по офертни цени около Варна, които наблюдавам (от чисто любопитство през последните 2-3 години).

Иначе въздухът в идеалния център е наистина много мръсен. Аз от малка съм с алергии. А мъжът ми от около година и половина -две получи алергии също - познай къде живеем от около 2 години - до шишковата градина. Може да не е само това причината, но мръсният въздух също много "помага" според мен.
« Последна редакция: 17 Май, 2010, 15:58:32 от Potential_Buyer »