Автор Тема: Слънчева енергия  (Прочетена 5214 пъти)

dodo2

  • Гост
Слънчева енергия
« -: 16 Май, 2010, 15:55:39 »
Докато dival си копира интересните неща (освен ако не му е омръзнало) имам едно такова питане - дали е осъществимо..

Идеята на енергоефективните къщи предполагам е да се пести. Обаче това е свързано с куп неудобства, дебели стени и т.н. Аз обичам навсякъде да свети, а не да светкам/гася като луд, фурната седи по 2 часа на 300 градуса докато нарежа нещата за пицата и т.н.

Т.е. по-интересно ми се струва - нормална къща (така че да може да си проветрявам зимата без да изчислявам как съм загубил лев и двайсе), но с някакъв независим енергиен източник, даващ достатъчно енергия, така че да има и за разхищение.

Единият вриант е да се инсталират разни съоръжения в двора, но за да се покрие изискването за достатъчно енергия, този двор ще прилича на индустриална зона.

И тук ми хрумна идеята - ако N на брой хора заедно инвестират в по-голям проект (каквито предлага dival в сайта си), може ли да се постигне на практика изнасяне на съоръженията и оптимални разходи (както за инсталациите, така и за поддръжка)? Приходите се разпределят на инвеститорите според дяла, който всеки е заявил в началото според нуждите си. С тези приходи си купуват електрическа енергия за дома където и да е. Може ли да се сметне, дали подобно нещо е осъществимо, какъв брой хора (домове) или просто малки инвеститори са необходими за осъществяването на голям проект, задоволяващ потребностите им.

valio1900

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #1 -: 16 Май, 2010, 16:56:42 »
Отдавна е изчислено, но никъде не го виждаш реализирано. Отговор не е останал нито един инвеститор, след като е видял изчисленията.

Ivel

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #2 -: 16 Май, 2010, 20:13:00 »
А не може ли да се печели достатъчно за да не зацикляме на такива неща, пък кой както му харесва да си гаси лампите
 или да си пече пицата (не постна , надявам се ) ако иска и по 3 часа на 850 градуса. За сега инвестицията в подобно нещо е лудоста ако трябва сам да я понесеш. Виж ако някъква супсидия около 60-70% от някъде дойде си струва да се замисли човек, иначе според мен няма смисъл.
« Последна редакция: 16 Май, 2010, 20:17:20 от Ivel »

dival

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #3 -: 16 Май, 2010, 20:40:51 »
Първо за лампите
На последното изложение соларните лампи бяха абсолютен хит - малък солар върху лампичката  и свети без друга намеса . В Бриколаж видях 2 лампички за 40 лв  със стоики и всичко останало . Веднага се сещам как общините могат да монтират такива като улично осветление
За големите (мегаватови проекти ) в момента има инвеститори предимно от чужбина защото банковите лихви са им ниски и могат да стартират подобно начинание и да си печелят парички в продъжение на поне 25г
Мислил съм за продаване на акции от такъв вид проекти за да може повече хора да участват макар и с малки суми , но не съм наясно как става това в БГ . Мога веднага да предложа мои проекти и които иска да ги финансира и да се деиства .В момента изкарвам един 5 мегаватов (перки) 2 локации по 2,5 мегавата  едната локация е заета от мои съдружник , другата е моя ...така че ако някои иска може да направим нещо съвместно

vlado.b

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #4 -: 16 Май, 2010, 23:34:03 »
http://greentech-bg.net/?p=1164
Това има ли смисъл според вас за еднофамилна къща?

vlado.b

  • Гост
Re: Слънчева енергия
« Отговор #5 -: 17 Май, 2010, 00:40:42 »
Етомалко инфо за фотоволтаичните системи.
http://www.landregulation.com/articals.php?id=110

koganev

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #6 -: 17 Май, 2010, 10:41:04 »
...
Мислил съм за продаване на акции от такъв вид проекти за да може повече хора да участват макар и с малки суми , но не съм наясно как става това в БГ . Мога веднага да предложа мои проекти и които иска да ги финансира и да се деиства .В момента изкарвам един 5 мегаватов (перки) 2 локации по 2,5 мегавата  едната локация е заета от мои съдружник , другата е моя ...така че ако някои иска може да направим нещо съвместно

Големите проекти минават през интересите на хора във властта и там не ти трябва да знаеш какво е.

По-малките могат да минат незабелязано, но не и като АД. Ако искаш ела да те вкарам в някое Общо Събрание на Акционерите и само гледай какво те чака. Ще има да обясняваш защо не е духал вятърът... и защо в този момент не си въртял на ръка перките...  :)

dival

  • Ентусиаст
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: Слънчева енергия
« Отговор #7 -: 17 Май, 2010, 20:33:33 »
koganev , наясно съм  но не ме караи да говоря надълго и широко  *beer*

admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 265
    • Профил
    • Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“
Re: Слънчева енергия
« Отговор #8 -: 22 Февруари, 2011, 03:24:11 »
Да си собственик не е само притежаване, а грижа и мъка.
http://www.sobstvenik.com/
Балкански рекорд за „Най-много хора правещи заедно Български мартеници за 5 минути“ http://www.babamartaworld.com/